אשליות המוניות ותיאוריות קונספירציה, המקרים של כמטריילס ומחלת מורגלונס

גלעד דיאמנט פרסם רשומה מומלצת על אשליות המוניות והיא הזכירה מקרים דומים הקשורים לתיאוריות קונספירציה.

המקרה הראשון הינו כמטריילס ותיאוריית הקונספרציה המלווה אותם. כמטריילס (מאנגלית Chemtrails , שובלים כימיים) היא האמונה כי קיימת מזימה כלל עולמית לריסוס האוכלוסייה. אתם מכירים את השובלים הלבנים שיוצאים מאחורי מטוסים, בדרך כלל מדובר בשובלי התעבות (באנגלית Contrails) אשר נוצרים כאשר מים הנפלטים ממנועי המטוסים קופאים באוויר, לפעמים מדןבר בתופעות נדירות יותר כמו שובלי התעבות אווירודינמיים שנוצרים עקב מעבר האוויר על הכנף או ריקון חירום של דלק או זריעת עננים או שלל תופעות אחרות. המאמינים בכמטריילס לא מקבלים הסברים אלו וטוענים כי מדובר בריסוסים למטרות זדוניות, הם לא בדיוק סגורים על מה הן המטרות הזדוניות והאפשרויות השונות כוללות את קירור כדור הארץ , לוחמת מזג אוויר, הפצת מחלות, דילול האוכלוסייה, שליטה מוחית וכו'.

ה"הוכחה" המרכזית המוצגת לנכונותם של הכמטריילס היא היא הטענה שהם שונים משובלים רגילים בכך שהם נשארים באוויר זמן רב ולא נעלמים מייד, לפעמים מובאים כהוכחה גם צורות של שובלים שאינן קו ישר. טענה נוספת היא שפעם זה לא היה כך, כלומר שהשובלים הנשארים זמן רב הם תופעה חדשה של השנים האחרונות, לפעמים גם בתוספת איזכור לשמים הנקיים שהיו פעם.

המציאות היא כמובן שונה, משך השהייה של השובלים תלוי בתנאי האטמוספירה, בסופו של דבר מה שנפלט המהמנועים הם מים והשובלים שנוצרים הם למעשה עננים וכמו העננים הם יכולים להתקיים לפעמים זמן רב וצורתם תשתנה על פי הרוח ומסלול הטיסה של המטוס. בנוסף השובלים הללו אינם תופעה חדשה, אלא מוכרים ומתועדים היטב עשרות שנים, זה נכון שבעשורים האחרונים יש עלייה במספרם, אבל זה תוצר של העלייה  במספר ובתדירות קווי הטיסה האזרחיים ולא של קונספירציה.

האשלייה ההמונית מתחילה פה כאשר אנשים אשר לא שמו לב לשובלי ההתעבות קודם קוראים על כך באינטרנט ולפתע שמים לזה לב ומשתכנעים שמדובר בקונספירציה. למשל הינה עדות אחת:

מה שכן, ההוכחה שלי לזה שאכן מתנהל כאן מבצע מסוג זה או אחר, זה שאף פעם לא ראיתי כאלה שובלי מטוס מתרחבים עד שלמדתי על קמטריילס.

מצפה רמון מתהדרת בזה שיש לה בממוצע 40 ימים מעוננים בשנה, ובכל שאר הזמן, יש שמיים צלולים. בשנה האחרונה זה לא היה ככה ויכולתי לראות בבירור שהעננים הם קמטריילס.

ומהר מאוד הם רואים כמטריילס בכל מקום וגם מוצאים סינים של כמטריילס באבק מרחף.

למי שרוצה להעמיק יותר בנושא הכמטריילס אני ממליץ על האתר המצויין  Contrail Science.

הכמטריילס גם מקושרים לפעמים לאשליה המונית נוספת הנקראת מחלת מורגלונס. ראשיתה של המחלה בשנת 2001, אישה בשם מארי לייטאו אשר יום אחד הבחינה בכך שלבנה בן השנתיים יש שפשוף מתחת לשפה. מארי לקחה את בנה לשמונה רופאים שונים, אבל לאכזבתה אף אחד לא איבחן אצלו שום מחלה. מאוכזבת מארי החליטה לאבחן את בנה בעצמה ומצאה על עורו סיבים, היא החליטה כי מקור הסיבים הוא מתוך העור של בנה ולא ממקור אחר כמו למשל לבוש או בובה. מארי נתנה למחלה החדשה ש"גילתה" את השם מורגלונס שמבוסס על מילה צרפתית לשערות שחורות.

אולם הרופאים לא קיבלו את טענותיה וסירבו לתת לבנה תרופות מכיווןשלא מצאו אצלו שום מחלה. מארי עם כן פנתה לאינטרנט ומשם מחלת המורגלונס התפשטה. עיקר התסמינים המתוארים שלה הם שיפשופים ופריחות על העור יחד עם סיבים בשפשופים הללו. הסיבים הללו תואמים סיבי לבוש, אולם אלו אשר מאמינים בקיומה של המחלה טוענים שמקור הסיבים הוא אחר, אחת הטענות הנפוצות היא שהסיבים מקורם בכמטריילס.

ממחקרים שנעשו על אלו הטוענים לכך שהם סובלים ממורגלונס לא נמצא שום דבר חריג וככל הנראה מדובר בסוג של מחלה פסיכוגנית בשם delusional parasitosis שבה החולה מאמין שהוא סובל מטפילים בגופו.

לקריאה נוספת על מורגלונס וdelusional parasitosis בבלוג Respectful Insolence.

להמחשה, הרצאה של מאמינה הכמטריילס ולקשר שלהם למורגלונס ויצירת DNA ושליטה באוכלוסייה (זהירות באורך של יותר משעה) .

מה שמעניין בתופעות אלו הוא שמדובר בתופעות אינטרנטיות, האשליות ההמוניות שמתוארות אצל גלעד הן מקומיות, ואילו היום תודות לאינטרנט האשליות הללו מתפשטות בכל העולם.

7 מחשבות על “אשליות המוניות ותיאוריות קונספירציה, המקרים של כמטריילס ומחלת מורגלונס

    • אני מציע לך לחפש מי היא באמת אותה פרנילה האגברג, למעשה היא רק נציגת המפלגה הירוקה במועצה מקומית בשבדיה והיא בסך הכל התראיינה לעיתון מקומי. היא בהחלט לא מישהיא "מבפנים".

  1. פינגבק: ישראלים פרנואידים נגד עננים | א.א. קונספירציות

  2. פינגבק: מי את פרנילה האגברג (או האם ממשלת שבדיה הודתה בכמטריילס)? | א.א. קונספירציות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s