הבקשה לפתיחת משפט מחדש של יגאל עמיר – מבט על הראיות שיגאל לא פגע ביורם רובין

בתקופה האחרונה התחיל קמפיין חדש לפתיחת משפט חוזר ליגאל עמיר ולפני מספר שבועות  אף חתם יגאל עמיר על ייפוי כוח לערוך דינו גבי שחר המאפשר לו להגיש בשמו בקשה לבית המשפט העליון למשפט חוזר. החתימה היא צעד ראשון בתהליך שנועד להביא למשפט חוזר ליגאל עמיר לגבי פציעת המאבטח יורם רובין בשלב ראשון, אולם לטווח הארוך מדובר בניסיון לפתוח את התיק על רצח יצחק רבין.

מלבד עורך הדין גבי שחר ומשפחת עמיר מעורב בתהליך אדם בשם מיכאל אשור אשר משמש כיועץ יחסי הציבור למשפחת עמיר. מיכאל אשור נראה כרוח החיה שמאחורי התהליך ובפרסומים בעמוד הפייסבוק של אשתו של יגאל, לריסה הוא טוען כי הוא פועל עם חברה שוויצרית לא ידועה ולה צוות מומחים והם עוסקים בניסיונות גיוס של עורכי דין לתהליך פתיחת המשפט. למיכאל אשור גם ערוץ יוטיוב שבו הוא מפרסם סרטים ובהם טענותיו לחפותו של יגאל. מדיניות הפרסום שלהם היא לא לפנות לתקשורת הישראלית, אלא רק לתקשורת זרה, בעיקר בצרפתית. כך למשל התראיין מיכאל אשור לערוץ החדשות i24  בשפה הצרפתית. מדובר בהחלטה משונה מפני שהיום בזכות האינטרנט גם פרסומים בחו"ל נגישים בישראל.

ההחלטה לפתוח מחדש דווקא את תיק הפציעה של יורם רובין היא הגיונית מכיוון שמדובר בתיק פחות חזק מבחינה ראייתית לעומת רצח יצחק רבין. הירי ברובין, בניגוד לירי ברבין, לא נראה בסרט הוידאו שצילם רוני קמפלר (נקודה חשובה שעוד נגע בפירוט בהמשך)  , הקליע שפצע את יורם רובין עבר דרך ידו ולא נמצא, בניגוד לקליעים שהוצאו מגופתו של רבין ובגלל שרובין נפצע במהומה שהתפתחה אחרי ירי הכדור הראשון גם אין עדות ראייה ברורה של הפציעה.  זה לא אומר שאין ראיות בכלל לכך שרובין נפצע מהירי של יגאל עמיר. הרי יגאל עמיר ירה שלוש יריות ששתיים מהן (הראשונה והשלישית) פגעו ברבין אז לאן נעלם הכדור השני?  כמו כן ישנה עדותו של רובין שנפצע בזמן שקפץ על רבין כדי לסוכך עליו וכן עדותו של נהג הרכב של רבין, דמתי, אשר מעיד שנסע ישירות עם רובין ורבין לבית החולים. אבל זו בדיוק האסטרטגיה שלהם, להטיל ספק בנכונות העדויות הנ"ל. אם הם יצליחו לפתוח את תיק הפציעה של רובין אזי ישאלו השאלות איך כן רובין נפצע ומתי? ואיך רבין לא נפגע מהכדור השני ? ומכאן קצרה הדרך לתאוריית הקונספירציה שרבין לא נפגע מאף כדור של יגאל עמיר אלא נרצח ברכב שלו על ידי השב"כ ושרובין נפצע בקרב עם מאבטח אחר שחוסל .

על מנת לפתוח מחדש בישראל נדרש להוכיח אחת מארבע האפשרויות הבאות: שאחת הראיות ששימשו להרשעה היא מזויפת, שקיימות ראיות חדשות שלא היו במהלך המשפט ומשנות את המסקנה לכאורה, שאדם אחר הורשע באותה עבירה או שנעשה במשפט עיוות דין חמור. האסטרטגיה שנציגיו של עמיר בחרו בה היא הצגת ראיות חדשות. הם טוענים שברשותם 18 ראיות חדשות שמוכיחות לדבריהם שעמיר לא רצח את רבין ולא פצע את רובין. אולם נכון לעכשיו הם פרסמו חלק מהן. בתחילה רציתי לעסוק בכל מה שהם פרסמו בפוסט אחד, אבל הוא נהיה ארוך מאוד, לכן החלטתי לצמצם את העיסוק בפוסט זה רק ל"הוכחות" שלהם שיגאל עמיר לא פצע את יורם רובין.לכן נתחיל בלדון בסרט הוידאו שצילם רוני קמפלר משום שהראיות ה"חדשות" נובעות ממנו.

סרט הוידאו המקורי שצילם קמפלר נמשך שמונה וחצי דקות בקירוב מתוכן כשלוש וחצי שצולמו בחניון שאליו ירד רבין ועוד חמש דקות שצולמו מגג בנין גן העיר הסמוך ובמהלכן נתפס גם הרצח. חלק מהצילום בחניון וכמעט כל הצילום מהגג הוקרנו בחדשות ערוץ 2, כשאלה כוללים את כל החלקים הרלוונטיים לרצח. השידור הזה מוצג בתחתית הפסקה. רגע הירי ברבין מוצג כמה פעמים בשידור של ערוץ 2 כאשר בפעם הראשונה (החל מ8:22) בזמן אמיתי ואחר כך בהילוכים איטיים כאשר במהלכם פסקול ממשיך בקצב רגיל וכך עוקף את התמונות ויש לשים לב לכך. אני אתייחס למה שרואים שם.

הדברים שרלוונטיים לענייננו הם זמני היריות השונים ומה צולם באותו הרגע. הירי כאמור מתרחש בדקה 8:22, מייד לאחר מכן מסיט הצלם את המצלמה וברקע נשמעות שתי היריות הנוספות כאשר המצלמה איננה מצלמת את הנעשה, רק לאחריהן חוזרת המצלמה להתמקד בזירת הירי למשך מספר שניות נוספות. כעבור 11 שניות לערך מהירי הראשון הרכב של רבין נוסע מהמקום ולאחר מכן הצילום מסתיים. המצלמה של קמפלר צילמה בקצב של 25 תמונות (פריימים) בשנייה , לכן ספירת הפריימים יכולה לתת את הזמן המדויק שבו התרחשו אירועים.  קמפלר משאיר את המצלמה יציבה למשך  חמישה פריימים שהם 0.2 שניות ואז מתחיל להסיטה כאשר תוך כדי הוא קולט עוד מספר תמונות של רבין. הירייה השנייה נשמעת 35 פריימים (1.4 שניות) לאחר הירייה הראשונה והשלישית 47 פריימים (1.9 שניות לערך) לאחר הראשונה. המצלמה חזרת להתמקד בזירת הירי לאחר 68 פריימים שהם כ2.8 שניות לאחר הירייה הראשונה ובשלב זה רבין כבר לא עומד ויורם רובין אף הוא כבר לא נראה. הנקודה החשובה שקיימות מעל לשתי שניות של מייד לאחר הירי שבהן רבין ופמלייתו לא נקלטו בעדשת המצלמה ופרק זמן כולל את שתי היריות האחרונות ואת הקפיצה של רובין על רבין.

את ה"הוכחה" הראשונה לכאורה לכך שעמיר לא פגע ברובין פרסם מיכאל אשור בעמוד פייסבוק שהוא מפעיל.  היא כוללת שתי תמונות שכל אחת מהן מורכבת מתשעה תגזירים מתוך הוידאו שקמפלר צילם ומתחתם הערות בצרפתית. הראשונה מכילה תגזירים מה2-3 שניות שלפני רצח רבין ומתחתן הערות ציניות על המאבטחים, לא בדיוק ברורה לי מה הטענה העולה מתמונה זו מה גם שמהערות לא ניתן לאיזה מהמאבטחים ההערות מתייחסות. השנייה מכילה תגזירים מהזמן מיידית לאחר ירי הכדור הראשון ברבין. ששת התגזירים הראשונים הם התמקדות על רבין והמאבטח רובין שלידו ברגע הירי ובחמשת הפריימים שצולמו מייד לאחריו.  מתחתיהן נכתב "רבין נורה והמאבטח עושה מה??? מביט ישר קדימה". אז כאמור משך כל הזמן שבו הוא גוער ברובין על חוסר מעש הוא אך רק 0.2 שניות! . כן הוא מזכיר שרבין כן הפנה את ראשו, אבל כנראה שרבין ניסה לפנות לסטודנט מורדי ישראל (הבחור בחולצה הלבנה ליד עמיר) שניסה לראיין אותו בדיוק באותו זמן שיגאל עמיר ירה או שמדובר ברפלקס של הגוף עקב פגיעת הקליע. שלושת התגזירים האחרונים מראים  את פריימים 8,9 ו10 לאחר הירי של הכדור הראשון, אולם מתחתיהם נכתב שהן צולמו לאחר שעמיר ירה את שני הכדורים הנוספים ורבין עדיין נראה עומד ללא שמאבטח קפץ עליו. מדובר בטענה שקרית, הפריימים הללו צולמו 0.3-0.4 שניות לערך לאחר ירי הכדור הראשון בעוד שכאמור עברו 1.4 שניות בין הכדור הראשון לשני כך שהתמונות הללו צולמו לפני ירי הכדור השני ולפני שרובין קפץ על רבין. נראה שמי שהכין את התמונות הללו לא באמת מבין מה קרה שם או שלא אכפת לו.

הוכחה נוספת שלהם הם מציגים בסרטון יוטיוב וזהו סרטון די משונה, לוקח לו דקה עד שהוא מתחיל להציג את הנקודה הראשונה ובינתיים הוא רק מראה קטעי חדשות מרצח רבין שביניהם משובצים קטעים בצרפתית (לאחר צפייה בכמה סרטונים אחרים אני מבין שזה סגנון העריכה הקבוע). רק אחרי דקה הוא מתחיל להקרין קטעים מהוידאו של קמפלר ששודרו בערוץ 2 שאיתם הכיתוב בצרפתית שזה מה שהאכילו את הצרפתים עד היום. במשך כמה פעמים הם מראים את הרגע הירי כולל עם ההילוכים האיטיים מהחדשות, אולם תמיד הקטע נקטע מייד אחרי ירי הכדור הראשון, את מה שאחריו הם לא מראים.  רק כעבור דקה נוספת הם מגיעים לראייה "החדשה" הראשונה שמתברר וידאו ישן ומוכר בן כ10 שנים.

מדובר בחלק מהוידאו של קמפלר שעבר שיפוץ דיגיטלי על ידי חברה כחלק מקידום יחסי הציבור שלה. הסרטון פורסם על ידי וואינט  ביום השנה ה12 להרצחו של יצחק רבין, הסרטון בקישור המקורי כבר לא פועל (לפחות לא אצלי) וביוטיוב קיים עותק של הסרטון רק ללא הקול.  לכאורה כל מה שעשו בחברה זה רק לשפר את איכות התמונה, בפועל הם הכניסו גם עריכות נוספות לתוך הסרטון שפוגעות מאוד בערכו ההיסטורי. קודם כל הרצח מוצג בהילוך איטי, כך למשל ההליכה של רבין ממדרגות בניין העירייה עד לנקודה שבה נורה נמשכה כעשר שניות בפועל, אולם בוידאו ה"משופץ" היא לוקחת כחצי דקה. עיקר ההאטה היא בקטע שממש לפני הירי שבו יגאל עמיר עוקף את מורדי ישראל ויורה ברבין, מה שבפועל נמשך כשתי שניות נמתח בסרט ה"משופץ" ל15 שניות.  ברגע הירי עצמו הוידאו עוצר על התמונה של יגאל יורה ברבין למשך כשנייה וקצת ואז חוזר ומקרין  את ירי הכדור הראשון פעם שנייה ורק לאחר מכן מתחילים להראות את התגובה של רבין בהילוך איטי. במשך הירי פס קול מתקדם בזמן אמיתי, אולי כדי שישמע טבעי יותר, ואז נוצר מצב ששומעים את כל שלוש היריות בזמן שרואים את עמיר יורה ברבין. מי שלא מכיר את המקור יכול לטעות ולחשוב שקמפלר תפס במצלמה שלו את כל הירי ברבין. לזה בדיוק מכוונים הנציגים של יגאל עמיר. הם טוענים שמכיוון שלכאורה רואים את עמיר יורה ברבין בלי שרובין קופץ עליו ולכן לא יכול להיות שעמיר פגע בו.

כמובן שכל זה תוצאה של עריכות בסרט עצמו ולא שיקוף של המציאות כפי שנתפסה בעדשת המצלמה. במציאות בסרט המקורי קמפלר מסיט את המצלמה כמעט מיד לאחר הירי ושתי היריות האחרות כלל לא נראות וכל האירוע היה קצר בהרבה. בודדתי את תמונות הירי מהסרטון למטה והחזרה על תמונת הירי הראשון היא ברורה, כך למשל אפשר לראות את רבין זז מעט לאחור בין שתי היריות כשהוא חוזר למקום שבו היה לפני ירי הכדור הראשון, דמתי הנהג של רבין (בחולצה הלבנה פותח את הדלת) מרים את ידו ואז היד נעצרת וקופצת למטה, גם יגאל עמיר בעיגול האדום קופץ מעט אחורה בפתאומיות.   כמו כן שלמרות ששומעים שלוש יריות רואים רק שתיים. שלא לדבר על כך שמה שרואים בוידאו עומד בניגוד מוחלט לכל הממצאים והעדויות האחרים כולל זו של יגאל עמיר. זו עוד הוכחה נוספת שמי שמייצג את יגאל עמיר לא מבין מה הוא רואה או שלא אכפת לו.

 אגב, אם הסרט הזה אכן היה מראה את המציאות הוא היה מפריך לחלוטין את כל תאוריית כדורי הסרק. וזאת משום שבירי של כדורי סרק אין דריכה של האקדח. הדריכה באקדחים חצי אוטומטיים מתבצעת באמצעות הגזים הנפלטים מהתרמיל במהלך הירי. כאשר כדורים חיים הקליע חוסם את הקנה למשך זמן קצר והגזים שלא יכולים לצאת דרך הקנה מנוצלים לדריכת האקדח. בכדורי סרק שבהם לא נורה קליע כל עוד הקנה לא חסום על ידי התקן מיוחד (מה שלא היה ליגאל עמיר) הגזים יברחו דרך הקנה ולא ידרכו את האקדח ועל מנת לירות כדור נוסף. זאת הסיבה שבמטחי כבוד של צה"ל למשל יש דריכה ידנית של הנשק.  בסרט רואים לכאורה את יגאל עמיר יורה שלושה כדורים ברצף בלי דריכה ידנית ביניהם, כלומר ירי של כדורים חיים. שוב פעם זה מדגים את חסר האכפתיות לפרטים של מי שעומר מאחורי ה"הוכחות החדשות".

אם יש משהו שה"ראיות" החדשות חושפות זה לא את חפותו של יגאל עמיר, אלא את בורותם של מי שעומדים מאחוריהן. אין סיכוי שהן יחזיקו מעמד בבית משפט. בבית משפט לא מספיק להגיד ש"מצאתי סרטון באינטרנט", צריך להראות מה מקורו המדויק, להשוות אותו למקור, להראות מהשינויים שנעשו בו ולהוכיח שהוא עדיין אותנטי למרות הכל. ברגע שזה יעשה העריכות יהיו ברורות לעין כל ובית המשפט יזרוק אותם מכל המדרגות.

5 מחשבות על “הבקשה לפתיחת משפט מחדש של יגאל עמיר – מבט על הראיות שיגאל לא פגע ביורם רובין

 1. פינגבק: מיכאל אשור מנסה להראות שהסרט של קמפלר מזויף ומוכיח שהוא לא מבין על מה הוא מסתכל | א.א. קונספירציות

   • רפליקה של אקדחי ברטה 9 מ"מ קיימות בשוק. וכמו כן אתה מודע לאפשרות שכשם שהשב"כ הגיע לאקדח של האחים קהלני והסיר הנוקר הוא באותה קלות יכל להגיע לאקדחו של יגאל עמיר ולחסום את הקנה? זה הכל .הקלות להכנת דבר שכזה קטנה לאין שיעור מלהפוך נשק חצי אוטומטי לאוטומטי.יגאל עמיר מציין שבדק אקדחו בשקשוק בלבד. ולא ירה בו לפחות ערב לפני אותו ערב. כלומר מסקנתך על מה נורה ומה ראית השערה בלבד .ולחזק התיאוריה הנגדית הן קריאות הסרק סרק הדיווחים על הרעש השונה של קולות הירי-קפצונים וחוסר השפעת ירי על גופו של רבין

   • אז מה אם ניתן לקנות רפליקות של אקדח ברטה 9 מ"מ?
    אנחנו יודעים באיזה אקדח נעשה שימוש ולא מדובר ברפליקה, זה היה אקדחו של יגאל עמיר שהוא החזיק ברישיון ונתפס על ידי המשטרה מיד לאחר הירי. האקדח הזה נבדק ונמצא תקין. אם הייתה לו חסימה בקנה הוא היה מתפוצץ מייד עם הירייה הראשונה.
    יגאל עמיר בדק את האקדח כמו שכתבת. אם זה היה רפליקה הוא לא היה מצליח לטעון אותו בכדורים ולדרוך אותו (הגודלל של המחסנית ובית הבליעה שונה כדי שלא יהיה אפשר להסב רפליקה לירי של כדורים חיים). אם היו שמים חסרי קליע הוא היה עולה על זה
    בקשר לאחים קהלני, השב"כ לא "הגיע לאקדח שלהם". לאחים קהלני לא היה נשק, לכן הם פנו לאדם שלישי כדי שיספק להם נשק לפיגוע שהם רצו לבצע, אותו אדם פנה לשב"כ והשב"כ סיפק לו נשק מעוקר. זו סיטואציה שונה מאוד מהמקרה של יגאל עמיר.
    האקדח של יגאל עמיר נבדק לאחר הירי ונמצאו בו כדורים חיים, הבדיקותת הבליסטיות של המשטרה התאימו בים האקדח לתרמילים שנמצאו בזירה ולקליעים שהוצאו מגופתו של רבין. יגאל עמיר מודה שטען את האקדח בקליעים חיים.
    להגיד שאין ראיות לכך שנורו קליעים חיים זה קשקוש גמור.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s