עדכון קצר לגבי החור בקדמת החולצה של רבין

הסיפור של החור בקדמת החולצה של רבין הוא בהחלט יוצא דופן בקרב תיאוריית הקונספירציה. למרות שהוא מוזכר בדו"ח הפתולוגי שכתב פרופ' היס במשך עשור הוא זכה להתעלמות כמעט מוחלטת בקרב תומכי תיאוריית הקונספירציה משום שהמיקום שלו לא מתאים לאף פציעה של רבין, גם לא אלו שהם טוענים שהיו לו. החור נכנס לתודעת הציבור בשנת 2005 בסרט "תיק לא סגור" של  נפתלי גליקסברג. גליקסברג העלה אז את התיאוריה שהחור נוצר עקב ירייה של אחד המאבטחים שניסה לפגוע ביגאל עמיר וזאת למרות שהמומחה בסרט אליו פנה הגיע למסקנה שמדובר בחור שנוצר מסיגריה. בקרב קהילת תומכי הקונספירציה הסרט של גליקסברג התקבל בתחילה כמזימה של השב"כ שנועדה להלבין את הממצאים שלא יגאל עמיר ירה ברבין.  אולם לאט לאט חל שינוי ובשנים האחרונות החל החור להתקבל בקרב תומכי הקונספירציה ונהיה חלק מ"ההוכחות" שלהם  לקונספירציה.

בעבר כתבתי על החור, אז התבססתי על הסרט של גליקסברג כמקור המידע העיקרי וציינתי את המסקנה שהחור נוצר מסיגריה כפתרון התעלומה. בינתיים חלה התפתחות חשובה בנושא. עיתונאי אמריקאי בשם דן אפרון, בסיוע אשתו ננסי אפדייק, כתב ספר על רצח רבין ובין היתר עסק גם בתיאוריית הקונספירציה   שעליה הם הכינו ביחד פרק על הנושא בשביל הפודקאסט האמריקאי This American Life  (גילוי נאות, גם אני נתתי להם את עזרתי הצנועה). אחד מהדברים שהם בדקו היו הבגדים של רבין והם שלחו אותם למומחה אמריקאי בשם לוסיאן (לוק) הייג שהוא אחד מהמומחים המובילים בעולם בזיהוי פלילי ופרסם את אחד מהספרים הנחשבים בתחומו. הייג בדק האם החור נוצר מקליע. שיטת הבדיקה מבוססות על העיקרון שכאשר קליע חולף דרך תווך הוא משאיר על התווך שרידים ממנו וזוהי שיטה מקובלת בזיהוי פלילי להבחין האם מדובר בחור של קליע או לא. הייג ביצע שורה של בדיקות שנועדו לגלות האם על שולי החור ישנם שרידים של פיח או מתכות (נחושת או עופרת) מקליע ולא מצא. הוא גם ירה בחתיכת בד מהחולצה קליע להשוואה וראה שהתוצאות שונות מאוד. המסקנה שלו שחד משמעית אין מדובר בחור של קליע. הוא גם שלל את האפשרות שהחור נוצר עקב סיגריה וסובר שהוא כנראה נוצר מכלי חד שהוא, ייתכן שעל ידי מישהו  מהצוות הרפואי במהלך הטיפול ברבין.

כנראה שלעולם לא נדע מה היה הגורם שיצר את החור בקדמת החולצה של רבין. עם זאת המידע הקיים מאפשר להגיע למסקנה שהחור לא נוצר מקליע.

6 מחשבות על “עדכון קצר לגבי החור בקדמת החולצה של רבין

 1. א. מה שכתבת על ההפסד שאיתן הבר ז"ל מחזיק בידיו שיר השלום משם מוכח בברור שיש חור שהרי רואים במקום של החור בדיוק את הצבע השחור של החליפה של איתן ז"ל שהיתה בעצם מאחורי הדף ובכלל זוהי מחלוקת במציאות הבה נביא את הדף ונראה ב. לא מוזר ששמעון פרס היחיד שמיד אחר הרצח! עוד לפני שמישהוא יודע משהוא מצהיר בפאתוס שיש חור בשיר השלום ? מניין זה לו? ג. מהמחקר של האמריקאי שמשהוא חד יתכן שעשה החור בחולצה אפשר גם להסיק שהיה פה גם התערבות של כלי אחר ולאו דוקא אקדח..

  • שלום נאור וקודם התנצלות על שלקח לי זמן לענות לך. לעניינו:
   א. יש גם תמונה של הדף של שיר השלום שהוא מחוזק על רקע של רצפה בהירה ובבירור שאין שם חור

   ב. דיווחים על שיר השלום הטבול בדם כבר פורסמו בתקשורת עוד לפני שפרס סיפר שיש חור בשיר בישיבת הממשלה.

   ג. אפשר לזרוק 1001 ניחושים לאוויר, אבל בסוף צריך משהו שיראה שיש קשר כלשהו בין החור לבין מותו של רבין.

 2. על דף השיר שהיה מקופל בכיס הפנימי של הג׳קט מופיע כתם עגול כהה, הכיס הנ"ל ממוקם צמוד לאיזור בו נמצא החור בקדמת חולצה ובגופיה, ההגיון אומר שהצד המקופל של הדף היה מונח על פצע פתוח מדמם.
  *פצע יציאה זה לא, כי נמצאו 2 קליעים בפנים.
  *סיגריה אכן עלולה לגרום לחור בחולצה, אבל לא ציינת שהחור נמצא גם בגופיה באותה סימטריות ומדובר כאמור בשני סוגי בדים שונים, ובטח שלא תגרום לפצע מדמם..
  *גם האפשרות שאולי מדובר בכדור טועה של מאבטח לא סבירה, מהסיבה שבג׳קט עצמו לא נמצא חור קדמי, מה שמגביר את החשש שהפצע הנל כתוצאה מירי טווח אפס כשהיורה מסיט עם הקנה את דש החליפה ומכוון לאיזור קטלני של וידוא הריגה.
  * אם אכן מדובר בפצע כניסה קדמי, לא סביר שיעלם מעיני הרופאים וזה מסביר מאוד את התיאור בדו"ח הראשוני של ד"ר גוטמן, וגם את התיאור הויזואלי שנפלט לו בסרט של גליקסברג, נוסיף לזה את כל הדיווחים בזמן אמת על פגיעה בחזה..
  * פצע כניסה קדמי משפריץ דם, ואם לא היה מתבצע באופן מכוון כשהנפגע במצב ישיבה או שכיבה, קרוב לוודאי שהיה זולג על הנעלים והגרבים שנמצאו נקיות בלי טיפת דם
  * עדין קשה לי להסיק מזה שהכדורים של עמיר היו סרק, על אף שעדי ראייה במקום בזמן אמת נשבעים שהוא לא נפגע
  * עוד נקודה שמעלה חשד לטיוח, התובעת בתיק אומרת בסרט מפורשות! שהם הציגו לבית המשפט רק את הג׳קט ללא החולצה והגופיה, מאוד תמוה!
  * קל מאוד לסכם את ההרשעה בהודאה של עמיר בבית המשפט ולהפוך את שאר השאלות ללא רלוונטיות, כי הוא בעצמו בקלטות החקירה מעלה תמיהות וספקות, ובנוסף אומר לחוקר על קנוניה שפרסומה עלול להפוך את המדינה

  • *החור נמצא באזור מותן שמאל, אני לא יודע אם השיר היה בכיס בצד שמאל או ימין, בכל מקרה מותן שמאל הוא מקום מאוד משונה לבצע וידוא הריגה כדבריך.
   *אתה מגיב לפוסט שמתאר תוצאות בדיקת מעבדה שהראו שהחור הנ"ל לא נוצר מפגיעת קליע מכיוון שאין סביבו סימני אבק שריפה אות מתכות שאופיינים למעבר קליע. אותה בדיקה גם שללה את האפשרות שמדובר בחור של סיגריה.
   *בירי מטוווח אפס הגזים הנפלטים מהקנה יותרים קרעים ופיוח ניכר סביב נקודת המגע עם הבגד, שתי תופעות שלא קיימות בחור הנ"ל ושוללות את האפשרות שהוא נגרם כתוצאה מירי מטווח אפס (בנוסף לממצאים שהזכרתי קודם).
   *ירי מטווח רחוק יותר הירי צריך לעבור דרך הג'קט מה שגם אתה מסכים שלא קרה.
   *אכן, לא סביר שפצע כניסה קידמי יעלם מעיני הרופאים, ובדוחות שלהם אין אזכור לכך והם כולם שוללים זאת.
   *לטעון שפצע כניסה קידמי מחייב השפרצת דם זה ממש לא נכון, זה מאוד תלוי במקום הפגיעה. בכל מקרה עלה בדעתך שאולי הסיבה שעל הגרביים והנעלים לא היה דם היא כי פשוט לא היה פצע כזה?
   *אני לא זוכר את הקטע הספציפי הזה בסרט, אבל מה שעניין אותם בג'קט היה הערכת טווח הירי באמצעות סימני פיזור אבק השריפה עליו. על החולצה והגופיה לא היו אמורים להמצא סימנים כרלה שכן הם הוסתרו על יד הג'קט. הכל מקרה קיומו של החור מקדימה מופיע בדו"ח הפתולוגי של היס שהיה זמין להגנה, אם הם היו סבורים שיש בו משהו שיכול לעזור להם הם היו יכולים לדרוש לבדוק גם את החולצה והגופייה.
   *אני ממש לא סיכמתי את הנושא בהודאה של יגאל עמיר, למעשה ההודאה היא בסך הכל הדובדבן שבקצפת, יש שפע של ראיות נוספות שגם אם עמיר היה מכחיש כל קשר הוא עדיין היה מורשע. הדיבורים שלו על קנוניה עסקו בשמועות שהיו בזמנו על מאבטח של רבין שמת ונקבר בחשאי. למרות זה ולמרות שאלות אחרות ששאל הוא אף פעם לא חזר בו מההודאה שלו.

 3. הכל מקרה קיומו של החור מקדימה מופיע בדו”ח הפתולוגי של היס שהיה זמין להגנה

  מה זאת אומרת?? בדו”ח הפתולוגי מדובר על החור בחולצה וגופיה? יש להניח שהחולצה והגופיה הוסרו ולא היו ברשות הפתולוג

 4. או קי הבנתי את הטעות שלי

  הטענה די פשוטה. בחלקה הקידמי של החולצה של רבין ישנו חור, זה אינו חדש, כבר בדוח הפתולוגי של רבין מצויין:

  בצד קדמי של החולצה, בדש השמאלי, בשליש התחתון וכ-7 ס”מ מהשולים שמאלה, נמצא מקב עגלגל בקוטר של כ 0.6 ס”מ. סביבו אין סימני אבק שריפה, פיח ו/או פעולת אש.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s