החור בשיר לשלום – מיתוס מול מציאות

הסיפור על חור של קליע שפילח את הדף עם מילות השיר לשלום שהיה בכיסו של יצחק רבין זוכה למקום של כבוד בקרב תיאוריות הקונספירציה. לפי הסיפור רבין קיפל את השיר לארבעה חלקים והכניס אותו לכיס הקדמי בז'קט שלו. אם כך ,שואלים המאמינים בתיאוריית הקונספירציה, איך זה יכול להיות שקליע פילח אותו, הרי לפי הגרסה הרשמית רבין נורה בגבו משני קליעים אשר נמצאו בגופו, אז איזה קליע פגע בשיר לשלום? האם רבין נפגע מקליע נוסף מלפנים? ובכלל אם השיר היה מקופל לארבעה חלקים איך זה יכול שיש בו רק חור אחד? אלו הן שאלות טובות, אם הסיפור היה נכון.

זוהי התמונה של השיר לשלום מהיום שבו הוא הוצג לראשונה לעיני הציבור, ב6.11.95, יום הלווייתו של רבין שבה ספד לו איתן הבר עם השיר .

shir hashalom

בתמונה רואים את השיר לאור יום וברבע השמאלי התחתון שלו ישנו כתם עגלגל כהה הנחשב בטעות לחור. מכיוון שאפשר את הרצפה מסביב לדף ברור שהכתם הזה איננו חור שכן אם הוא היה חור היינו יכולים לראות דרכו את המרצפות הבהירות.

גם בתמונה של הדף מצידו השני, כאשר איתן הבר סופד לרבין, נראה כתם ולא חור.

Eitan haber with the peace song at rabins funeral

בהספד עצמו איתן הבר אומר:

אני רוצה עכשיו לקרוא כמה מילים מתוך הנייר הזה, אבל קשה לי. הדם שלך, יצחק , הדם שלך מכסה על המילים המודפסות. דנך על נייר שיר השלום. זה הדם שאזל מגופך ברגעים האחרונים לחייך וניגר על הנייר, בין השורות ובין המילים.

אבל הוא לא מזכיר במילה את קיומו של חור קליע בשיר למרות שאם היה כזה הרי שמדובר היה ברגע המושלם לציין זאת.

גם התקשורת שתיעדה את ההספד התייחסה לדף כאל השיר לשלום הספוג בדם. שום מילה על חור.

איתן הבר אוחז בשיר השלום מתוך ידיעות אחרונות

דיווחים ראשונים על השיר לשלום הופיעו הישראלית עוד בליל הרצח. בערוץ 2 גדי סוקניק והרב מאיר לאו, שראו את הדף, דברו על השיר הספוג בדם. אולם לא אמרו מילה על חור בשיר.

אז אם כך, אם לא היה חור בשיר וגם בתקשורת לא דיווחו כך, מאיפה נוצר המיתוס על חור בשיר השלום? ובכן למיתוס הזה יש מקור אחד ויחיד והוא שמעון פרס. פרס במהלך ישיבת הממשלה המיוחדת שנערכה בליל הרצח סיפר על כדור שפילח את השיר לשלום. הוא גם חזר על הסיפור בהזדמנויות אחרות. מלבד פרס אין מקור אחר. גם כאשר אנשי תיאוריות קונספירציה מדברים על החור הם מסתמכים על פרס . ופרס הוא לא מקור אמין, כפי שרביב דרוקר הראה בסדרה "הקברניטים" לפרס הייתה נטייה להמציא או להוסיף לסיפורים כדי שישמעו "טובים" יותר וכך הוא יצר גם את המיתוס של החור בשיר השלום.

יש עוד נקודה אחרונה שקשורה לשיר לשלום והיא שבדף הנמצא כיום בגנזך המדינה הכתמים הכהים לא נמצאים בו (ובכלל הוא נראה בהיר ודהוי יותר). אני לא יודע מה הסיבה לכך, אני משער שזה קשור לטיפולים לשימור שהדף עבר, אבל אין לי הוכחה לכך. העניין הוא שמעבר לסקרנות כללית אני לא רואה את החשיבות של זה. אם היה מדובר בחור שנעלם הרי שהיה בזה משום זיוף ראיות כדי להסתיר ירי נוסף ברבין, אבל מכיוון שחור לא היה, מדובר רק בכתמים שנעלמו ולכך יכולים להיות הסברים פשוטים ואני לא מוצא בכך שום חשיבות לגבי השאלה מי רצח את רבין.

12 מחשבות על “החור בשיר לשלום – מיתוס מול מציאות

 1. כפי שרביב דרוקר הראה בסדרה "הקברניטים" לפרס הייתה למציא או להוסיף לסיפורים. (חסרה המילה נטייה להמציא,)

  מהנה מאד, אולי תכתוב קצת על קונספירציות מרחבי העולם? האם יש לך איזה אתר נוסף בו אתה כותב שאיננו רק על קונספירציות? כל טוב

  • תודה רבה.
   אני כתבתי בעבר על קונספירציות אחרות כמו ה11 בסטמבר וסנדי הוק, אבל בחרתי להתמקד בקונספירציות מישראל כי לא ראיתי שיש אחרים שעושים את זה. לא נטשתי את האפשרות לכתוב על קונספירציות מרחבי העולם ואולי אני אכתוב בעתיד.
   לא אין לי אתר אחר, לפחות בינתיים.

   • קראתי כמעט את כל מה שכתבת פה ולפעמים פעמיים וקרא את הכל. זה הסגנון שלך שמהנה. אפשר לראות בחמש השנים אחרונות שאתה נהיה רהוט יותר, בהתחלה היית כותב כאילו שאתה מדבר :-). הסגנון הוא שקובע. כשיש לך מרצה טוב באוניברסיטה זה לא חשוב מה הוא מלמד זה מהנה ומשכנע. מכיון שהגיון בריא זה הצד החזק שלך אתה יכול להעביר ביקורת על נושאים שהם לא קונספירציות אבל קרובים. טענות שנשמעות במידיה מפוליטיקאים, אנשי עסקים וכדומה, ונשמעות מעוותות. בערך כמו שכתבת על חיסונים או כמטריילס. פשוט כדי שיהיו לך עוד נושאים להגיב והאתר יהיה פעיל יותר. חבל מאד שאין יותר מבקרים. אולי אתה ואבשלום צריכים לפתוח אתר ביחד.

 2. שתי נקודות נוספות שלא ציינת בהתייחסות שלך, ושכדאי להוסיפן:
  1. מצדדי החור בשיר שכחו שאם יש חור בשיר חייב להיות גם חור בכיס המקטורן, ואחד כזה לא נמצא…
  2. באתר ארכיון המדינה יש עותק סרוק של השיר המקורי כולל כל הכתמים, כך שלא ניתן לטעון כאילו מישהו מנסה להסתיר משהו: https://www.archives.gov.il/archives/#/Archive/0b0717068031bde7/File/0b07170680f7e6e0

   • כנראה שבכיס יחד עם שיר השלום היו משקפי קריאה, בתצלום מהארכיון נתן לראות משקף וכנראה חלק שקשור למשקפים יצר את העגול שנקרא חור.

 3. ו נ נ י ח שכן היה חור בודד בדף במקום ארבעה, מה זה היה אומר? שהשב”כ ירה ברבין ואחר כך מצא את הדף, פתח את הקיפולים וירה בו (בדף) קליע נוסף כדי… לעשות מה בדיוק?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s